Sınav kaygısı psikolog desteği ile yenilir mi? Cevabı evet. Sınav kaygısının yarattığı gerginlik ve bedensel hislerle başa çıkma becerisi, psikolog yardımı ile geliştirilebiliyor.

Bir sınav kaygısı terapisi olarak etkili bir yöntem olan Bilişsel Terapi, öğrencinin hem kaygı ve korku gibi duygularına , hem de bu duyguları şiddetlendiren düşüncelere ve de davranışlara  müdahale eder ve öğrencinin güçlenmesini hedefler.

Sınav Kaygısı Psikolog Yardımı İle Geçer mi?

Sınav psikolojisi araştırmaları bizlere önemli bir sınav için hazırlık yapmanın sadece ders çalışmaktan ibaret olmadığını göstermiştir. Sınava hazırlanmak ve sınava girmek, ders çalışmanın yanında bedensel ve zihinsel durumunuzla da son derece ilgilidir.

Sınava gergin ve kaygılı girdiğinizde mi daha başarılı olursunuz, yoksa halinizden memnun ve sakin olarak mı?

sınav kaygısı psikolog - sınav stresi psikolog - sınav kaygısı psikolog istanbul - sınav psikoloğu

Sınav Kaygısı Psikolog Desteği

Sınav Kaygısı İçin Psikolog Nasıl Yardımcı Olur?

Sınav kaygısı için psikolog yardımı, yani sınav kaygısı terapisi, özel olarak sınav kaygısı ile başaçıkmayı sağlamaya yönelik olarak tasarlanmış bir terapi modelidir. Bu terapi modelinde, terapist ilk iş olarak sınav kaygısı yaşayan öğrenciyle sağlam bir diyalog kurmalıdır. Tüm terapiler önceliği kendisine başvuran danışanla düzgün ve sağlam bir iletişim kurmaya verirler. Sınav kaygısı terapisinde de durum aynıdır. Sınav kaygısı terapisinde en etkili yöntemlerden biri, modern psikoterapi modellerinden biri olan Bilişsel Terapidir ve bu nedenle de özellikle Bilişsel Terapiden ve yöntemlerinden sınav kaygısı terapisinde yararlanıyoruz. Sınav kaygısı terapilerine katılarak Bilişsel Terapi ile tanışmış olan öğrenciler, bu terapi yaklaşımının kişiye özel, pratik ve kısa süreli bir psikoterapi olduğunu yakından görmüşlerdir. Bununla birlikte, daha önce başka terapilere katılmış olup Bilişsel Terapi ile yeni tanışan öğrenciler, Bilişsel Terapinin daha önceki katıldıkları terapiden farklı olduğunu fark ederler. Bunun nedeni ise, Bilişsel Terapinin içeriğinde yer alan kişiye özel çalışmalar ve kişiye özel yazılı ödevlerdir. Bu açıdan bakıldığında Bilişsel terapinin çok zengin içerikli bir sınav kaygısı terapisi olduğunu söyleyebiliriz.

Sınav kaygısı için psikolog desteğinin yegane amacı, öğrencilerimizin sınav ortamına rahat ve sakin bir biçimde girmesi ve sınavda en iyi performansı göstermesidir. Bilişsel terapi, bu amaca ulaşılabilmesi için tamamen kişiye özel ödevler, çalışmalar ve egzersizler içerir. Egzersizler daha evrensel ve sınav kaygısı sorunu yaşayan öğrencilerin geneline hitap etmekle birlikte diğer çalışmalar ve tüm yazılı ödevler kişiye özel hazırlanmaktadır. Sınav kaygısıolan bir öğrenci için hazırlanmış olan bir yazılı ödev, diğer bir öğrenci için kullanılamaz çünkü her öğrencinin sınav kaygısının kaynakları ve tetikleyicileri farklıdır ve bu yüzden de her öğrenciye ayrı ve ona özel olacak ödevler hazırlanmalıdır.

Kaygı da, diğer tüm duygularımız gibi normal, insani bir duygudur. Sınav kaygısı da normaldir. Sınav kaygısı hissetmek, bir hastalık değildir. Sınav kaygısının yaratabileceği en büyük problem, bir öğrencinin başarı düzeyini düşürmesi, ya da amaçladığı okuldan, işten ya da başka önemli ödüllerden mahrum kalmasına neden olmasıdır. Sınav kaygısı çok yükseldiğinde kişi anormal bedensel hisler ve duyumlar hissedebilmektedir.

“Ben sınavı kazanabilecek miyim, galiba başarısız olacağım” veya “Sınavımda kesinlikle başarısız olacağım” türünden kötü senaryolara inanmayın. Bunlara inanmak ve zihninizi bu tür faydasız düşüncelerle doldurmak performansınızı düşüreceği gibi, sınav kaygınızı da arttırır.

Eğlenceli aktivitelere mutlaka zaman ayırın. Anne babalar hoşlanmasalar da, sınava hazırlanan öğrencilerin internetle, müzikle ve arkadaşlarla zaman geçirmeleri onların sınav kaygısı ve sınav stresini azaltır. Eğlenceli aktivitelere ayrılan zaman iyi programlanmalı ve sınırları doğru çizilmelidir. Aksi takdirde ders çalışmak için ayrılması ve dersle geçirilmesi gereken zamanlar boşa gitmiş olacaktır.

Sınav kaygısı ve sınav stresi, TEOG, YGS, LYS ve KPSS ‘ye hazırlanan öğrencilerde yaygın olarak görülen bir durumdur. Bu konuda kesin ve net istatistiksel veriler olmamakla birlikte, hangi okulda ve yaş grubunda olduğu fark etmeksizin çocuk, genç ve yetişkin sınav adaylarını ve öğrencileri etkilemektedir.Bu adayların ve öğrencilerin bir kısmı, kaygıya ve strese herhangi bir müdahalede bulunmadan sınava girmektedirler. Müdahale edilmemesi ise, bu öğrencilerin sınav başarılarını olumsuz etkilemektedir.

Sınav kaygısı için İstanbul Beylikdüzü’nde psikolog desteği : Beylikdüzü Psikolog

Sınav kaygısı için internetten psikolog desteği : Online Psikolog


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.