Stres sağlığı nasıl etkiler? Stresin zararları ve negatif etkilerini yaşamımızın ve koşturup durmamızın bir yan ürünü olarak hem bedenlerimizde, hem de ruhlarımızda hissediyoruz, stresi fark etmek için psikolog olmamız da gerekmiyor.

Stres, aslında yaşamlarımızın risk altında olduğu riskli durumlarda kendimizi kurtarabilmemiz için bedenimizin verdiği normal bir tepkidir. Tehlike durumları için bedenlerimizde her an uyarmaya hazır durumda bir alarm mekanizması bulunur ve stres bizim tehlike durumlarında işlevsel ve mantıklı bir tepkiyi acilen vererek hayatta kalmamızı garanti altına alma amacı taşır.

Stres sağlığı nasıl etkiler sorusunun cevabı aslında kelime anlamında gizlidir. Stresin zararları ele alınırken stres kelimesi gerilim, gerginlik gibi anlamlara gelir. Eyleme geçirici, harekete geçirici özellikleri olan stresin düşük düzeylerinin performans üzerindeki olumlu etkileri yaygın olarak bilinmektedir.

Stresin şiddetli ve sürekli hale gelmesi olumsuz bir dizi etkiye neden olarak bedensel ve ruhsal sağlığa zarar verir. Benzer şekilde, evlilik ilişkileri de şiddetli ve sürekli stresten zarar görür. Bu tür durumlarda bir psikolog ya da evlilik terapisti yardımcı olabilir.

Şiddetli ve sürekli devam eden stres Kronik Stres olarak adlandırılabilir ve olumsuz etkileri şöyle sıralanabilir:

Baş ağrıları, depresyon, anksiyete, konsantrasyon bozukluğu, unutkanlık, kalp problemleri ve cinsel işlev bozukluklarıdır.

stres sağlığı nasıl etkiler

Stresin Sağlığa Olumsuz Etkileri

Kronik stresin insan sağlığına birçok olumsuz etkisi var ve her insan stresin belirtilerini ve zararlarını farklı şekil ve ölçülerde yaşıyor. Kronik stresin yaşamlarımızdaki tüm olumsuz etkilerine rağmen, yine de stresle baş etmek ve ondan zarar görmeksizin yaşamak mümkün. Bu yazımızda, kronik stresin kısa ve uzun süreli zararları ve belirtileri üzerine odaklanacağız.

Stres geçici ve kısa süreli yaşandığında insan bedensel ve ruhsal sağlığı üzerinde, aynı zamanda performansı üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Bizim yaşama tutunmamızı kolaylaştıran, gayret etmemizi ve çabalamamızı sağlayan harekete geçirici bir etkiye sahiptir.

Bu yararlı etkinin yanında, uzun süre devam eden ve bir yerde bitmeyen stres, yani kronik strese dikkat etmemiz gerekiyor. Neden dikkat etmemiz gerekiyor? Çünkü kronik stres sağlığımız ve yaşamımız üzerinde birçok olumsuz etkiye sahip.

Stres Sağlığı Nasıl Etkiler, Sonuçları Nelerdir?

1.Baş Ağrıları

Baş ağrıları, kronik stres altındaki kişilerde çok yaygın olarak görülür. Baş ağrılarını sırt ve bel ağrıları izler. Ağrıların nedeni, kişinin gün içindeki belli anlarda sık sık belli kas gruplarını germesidir. Gerilen ve sık sık tekrarlı olarak gerilmeyi sürdüren kaslar hiçbir zaman gevşemez. Bizler kaslarımızı gerdiğimizin farkında olmuyoruz. Sadece kasları sürekli ve tekrarlı olarak germemizin sonucunda oluşan kas yorgunluklarını, acı ve ağrı hislerini, özellikle de ağrı hislerini fark ediyoruz.

2.Depresyon ve Anksiyete

Kronik stres sinir sisteminize sürekli alarm verdirerek bir tehlike varmış gibi algılamasına neden olur. Bunun sürekli olması durumunda artık sinir sisteminizde ve beyninizdeki hücrelerin çalışmalarını sağlayan bazı kimyasalların miktarında düzensizlikler oluşmaya başlar. Sinir sistemindeki düzensizlikler, sizin anksiyete hissetmenize, bazen de depresyona girmenize neden olabilir. Depresyon ve anksiyete geçici süreli ve hafif şiddetli olarak ortaya çıkabildiği gibi, orta şiddetli ve çok şiddetli olarak da ortaya çıkabilmektedir. Her ikisinde de kişinin sinir sistemindeki nörokimyasalların dengesinde bozulmalar görülmektedir ve stresin bu dengeleri bozucu etkiye sahip olduğu düşünülmektedir.

3.Konsantrasyon Sorunları ve Unutkanlık

Kronik stres konsantre olmayı, odaklanmayı güçleştirir. Bir işe yeni başlandığındaki konsantrasyonu da bozar, işi yaparken dağılan konsantrasyonun tekrar toplanmasını da zorlaştırır, iş dışındaki aktivitelere odaklanmada da sorunlar yaşanmasına neden olur. Unutkanlığa sebep olur ve çok önemli bilgiler de önemsiz bilgiler gibi unutulmaya başlanır. Stresin unutkanlığa neden olması, stresin insan hafızasına zarar veren olumsuz etkileri sonucunda gerçekleşmektedir.

4.Kalp Problemleri

Kronik stres, insan kalbinin yoğun tempolu çalışmasına neden olur ve kalbin bu yoğun tempoya ayak uydurmak için çaba göstermesi sonucu zarar gördüğü düşünülür. Sadece kalbin yoğun tempo sonucunda zarar gördüğünü söylemek ise iyimser bir tahmin olacaktır çünkü kronik strese bağlı olarak kan dolaşım sistemlerimiz de zarar görmektedir.

5.Cinsel İşlev Bozuklukları

Kronik stres cinsel yaşamın sona ermesine sebep olur. Stresli biri, hem de yoğun ve sürekli olarak stres altında olan birinin cinselliğe ilgi duyması ender görülen bir durumdur. Çoğu kadın ve erkek, kronik stres altında olduğu dönemlerde cinsellikle alakasızdır ve uzaktır. Bu durum depresyonda da aynıdır. Kişi zaten zor durumdadır. İşine gidip gelmekte dahi ciddi problemler yaşıyorken cinselliğe ilgi duyması, eşi olsa bile onunla cinselliği düşünemez. Cinsellik ve eşle cinsel eylemde bulunma fikri, kişi bedensel ve ruhsal sağlık halinde iken oluşur. Yaşamında birçok şeyi, en azından önemli olanları yoluna koymuş olan kişiler, cinselliği düşünürler. Cinselliği yaşamak için zaman ve enerji ayırırlar ki bunlar, aslında çiftlerin özel, başbaşa zamanlarıdır. Cinsel yaşam üzerindeki olumsuz etkileri stresin zararları arasında belirgin olarak fark edilmektedir.

6.Çift ve Evlilik Problemleri

Kronik stres altındaki kişiler (kadınlar ve erkekler) eşlerine hem zaman ayırmakta güçlük çekerler, hem de zaman ayırsalar dahi ayırdıkları bu zamanı kaliteli geçiremezler. Bunun sebebi, kronik stres nedeniyle gerginleşmiş olan kişinin, eşiyle gergin halde zaman geçirmeye çalışırken çok basit noktalara takılması, bazen bu takılmaların öfke patlamalarına ve incitici sözlü saldırılara dönüşmesidir. Kronik stres çift ve evlilik ilişkisinde daha titiz ve daha ince davranmamızı sağlamadığı gibi, tam tersine olacak şekilde kolay öfkelenen ve kolay kızan, tahammül sınırları daralmış halde hareket eden bir insana dönüşmemize neden olur. Bu noktada sonra gereksiz öfke patlamaları yaşar, eşimizi duygusal anlamda incitiriz. Bu durumda evlilik terapisti desteği almak yararlı olabilmektedir.

Bu yazımızın stres sağlığı nasıl etkiler sorunuza cevap vermesini dileriz. Konu ile ilgili görüş ve sorularınızı yorum kısmında ifade edebilirsiniz.

Stres için İstanbul Beylikdüzü’nde psikolog yardımı: Beylikdüzü Psikolog

Stres konusunda internetten psikolog desteği: Online Psikolog

Kategoriler: Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.