Sınav fobisi , sınava hazırlanırken, sınav esnasında veya sonrasında öğrencilerin bir bölümünü önemli ölçüde rahatsız eden, bunaltan bir şiddetli kaygı durumudur. Üniversite sınavından çok korkuyorum diyorsanız, bu ve bunun gibi psikolog yazılarına göz atmanızda fayda var.  Belli sınırlar dahilinde kaldığında sınav kaygısı zarar vermez, hatta performansı artırma ve motivasyonu olumlu etkileme gibi sonuçları vardır. Bu sınırlar aşıldığında ise, sınav fobisi ortaya çıkar. Sınav fobisinin herhangi bir yararı olmayacağı gibi, hem motivasyon kaybına neden olur, hem de performansı belirgin biçimde azaltır. Sınav fobisi için psikolog desteği alabilirsiniz, bundan önce yazımızı okumanızı öneriyoruz.

sınav kaygısı nedir - sınav kaygısı belirtileri - sınav kaygısı neden olur

Sınav Fobisi ve Belirtileri

Sınav stresi ve sınav fobisinin belirtileri öğrenciden öğrenciye farklılıklar gösterse de, genellikle aşağıdaki belirtiler öğrenciler tarafından yaygın olarak bildirilmektedir:

  • Kalp atışlarının hızlanması,
  • Göğüste sıkışma ve ağrı hisleri,
  • Karın bölgesinde rahatsızlık veren bedensel hisler ve mide bulantıları,
  • Uyuşma,
  • Üşüme,
  • Sıcak basması,
  • Terleme,
  • Kusma,
  • Bedenin belli bölümlerinde karıncalanma hisleri,
  • Görmenin bulanık hale gelmesi (Geçici olarak)

üniversite sınavından çok korkuyorum - sınav fobisi

“Üniversite Sınavından Çok Korkuyorum” Derken

Sınav fobisi ve sınav stresi, TEOG, YGS, LYS ve KPSS ‘ye hazırlanan öğrencilerde yaygın olarak görülen bir durumdur. Hangi okulda ve yaş grubunda olduğu fark etmeksizin çocuk, genç ve yetişkin sınav adaylarını ve öğrencileri etkileyen sınav kaygısı performans düşüklüğüne sebep olmaktadır. Sınav kaygısı hisseden ve bundan performansı etkilenen öğrencilerin bir bölümü kaygı ile mücadele ve başetmek için belli yöntemler uygularken, bazıları ise hiçbir başaçıkma yöntemi kullanmadan sınava girerler.

Sınav kaygısının 2 çıkış noktası olduğunu söyleyebiliriz.

Sınav Fobisi ve Düşünceler

“Eğer benim için verilen emeklerin karşılığını vereceksem, bunu tıp bölümünü kazanarak yaparım. Başka bir bölüme girmek istemiyorum ve eğer başka bir bölüme girersem benim için verilen emeklerin tümü çöpe gitmiş olacak ve ben de ömür boyu mutsuz olacağım. Tıp bölümünü de Türkiye’nin en iyi üniversitelerinin yer aldığı İstanbul’da okumalıyım. Özel bir üniversite olmamalı çünkü burs da kazansam sonuçta anne babama para ödetmiş olacağım o yüzden iyi bir devlet üniversitesinde, yüksek bir puanla hak ederek kazanacağım bir Tıp bölümünde okumam gerekiyor. Bunu başaramazsam o zaman başarısız olmuş sayılırım, anne ve babamın emeklerinin karşılığını vermemiş olurum”.

Sınav Fobisinde Diğerleri

“Annem ve babam bana çok güveniyorlar ve sınavdan yüksek puan alırsam çok sevinecekler. Bana güveniyorlar ve benim çok başarılı olacağıma inanıyorlar. Bu sınavdan çok iyi bir puan almalı ve emeklerinin karşılığını vermeliyim”. Bu düşünceler, zamanla “Ya sınavdan iyi puan alamazsam ve anne babamı hayal kırıklığına uğratırsam” a, ve sonrasında “Sınavdan iyi puan alamayacağım ve anne babama en büyük hayal kırıklığını yaşatacağım” a dönüşür.

Sınav Fobisinde Geçmiş

Her insan yaşamının bir ya da daha fazla döneminde başarısız olmuştur. Bazı öğrenciler, işte bu döneme takılırlar. Yakın bir zamanda girecekleri önemli bir sınava hazırlanırken, her ne kadar geçmişte kalmış olsa da, geçmişte yaşanan sınav başarısızlıklarını gündemlerinde tutmaya devam ederler. Bir yandan da insan doğası gereği, hafıza güçlü çalışır ve anıları hemen silip yok etmez ve bu da öğrencilerin sınav fobisinin oluşması için zemin oluşturur.

Sınav Fobisi ve Sonuçlar

Bu düşüncelerin bir bölümünde gerçeklik payı vardır. Düşüncelerin bir bölümü, tam da hayatın gerçekliğine dayanan, gerçekçi düşüncelerdir. Örneğin, iyi bir üniversitede okuma hakkı kazanmakla en düşük puanla girilebilen ve iş bulma imkanları son derece kısıtlı olduğu için az tercih edilen bir bölümde okumak aynı şey değildir. Durum böyle olunca, haliyle sınava girecek olan öğrenciye anne ve babasının söylediği “Sınav hiç önemli değil, bizim için sen önemlisin” sözü ve telkini işe yaramamaktadır. Aslında sınav çok önemlidir ve sınavın öğrencileri değerlendirirken yaptığı değerlendirmelerden biri de, öğrencinin strese karşı dayanıklığıdır. Sınav kaygısı ve stresine karşı dayanıklılığa sahip öğrenciler, sınav kaygısının yarattığı olumsuz hislerden ve olumsuz tüm düşüncelerle duygulardan belirgin biçimde etkilenmeksizin sınava odaklanırlar.

“Başarısız olmak” gibi bir ifade aslında son derece yaralayıcı ve yargılayıcı bir ifadedir ve bu ifade öğrenci tarafından da, anne-baba ve öğretmen tarafından da kullanılmaması gereken bir ifadedir. Gerçekte başarılı olmak ve başarısız olmak gibi bir durum yoktur, ihtiyaç duyulan puanın alınması ve alınamaması gibi bir durum vardır.

“Başarısız olacağım ve bu hayatta istediğim hiçbir şeyin gerçekleşmemesine kendim neden olacağım”,

“Sınavdan başarısız olursam herkes benim aptal olduğuma inanacak”

“Bu sınavdan istediğim puanı alamazsam anne ve babamın bana olan sevgisi gitgide daha da azalacak”

Siz de üniversite sınavından çok korkuyorum diyorsanız, okulunuzun veya özel ders aldığınız merkezin psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümüne ya da eğiticilerine mutlaka danışınız. Sınav fobisi ile ilgili psikolog yardımı almanız, sınav performansınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Sınav fobisi için İstanbul Beylikdüzü’nde psikolog yardımı: Beylikdüzü Psikolog

Sınav fobisi için internetten psikolog desteği: Online Psikolog

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.